Melanchollickou cestou: Za tóny Metalliky se ukrývá něco výjimečného

Co začalo jako výzva, nabralo na neskutečných otáčkách kreativity. V únoru 2023 se pokusili Jan Černý (kytara) & Martin Petřík (trubka) během zhruba dvou hodin zdolat výzvu, a to sehrát představení pro jednu veřejnou veselici v podobě skladby Nothing Else Matters na dvou na první pohled nesourodých nástrojích, akustické kytaře a trubce (mimochodem existuje slib, že jednou se dané představení zveřejní, existuje z toho údajně záznam).

Co však nastalo sáhy, předčilo očekávání jich samotných. Ona ta kombinace nástrojů k sobě náramně seděla a tak se od března téhož roku začaly uskutečňovat četná setkání plná potu a dřiny. Cíl se stanovil jednoznačně: zpracovat klíčové skladby všech alb Metalliky do jednoho příběhu o 12 kapitolách. Možná se to na první pohled jevilo jako nemožné, nebo přinejmenším složité – ale cesta je cíl. A jednalo se jen o počátek.

V dusném létě Melanchollica dokončila reinterpretaci skladeb z prvních sedm alb, tedy od Kill’em All do alba Reload a odehrála svou první veřejnou performance na festivalu In vino Hostivice, aby se oba hudebníci opět vrátili ke zkoušení – nebudeme si nalhávat, že první drsnější oříšek přišel hned s následujícím albem St. Anger. Do dneška se vyjádření skrze kytaru a trubku podoná psychydelickému výletu do neznámých končin dystopické lidské duše (ale zase si přiznejme, vždyť St. Anger nás všechny pohltil a nebylo to snadné.) Překročením tohoto milníku se pak duo zúčastnilo v září 2023 dalšího koncertu, aby se začali připravovat na svou oficiální premiéru – všechna alba, na jednom místě – a hod kostkou padl na Zámek Hostivice, kde se 15. prosince vše nabralo ten správný směr. Ačkoli…

Sebekritika musí být, jedná se o základní předpoklad úspěchu, a i tedy i přes značně pozitivní podporu a atmosféru na zámku Melanchollica spokojená nebyla. Nové výzvy šly především směrem práce se zvukem, s aranžemi některých skladeb a potom také k určení, za jakých okolností a především komu, jsou oba dva schopni hrát přes dvě hodiny Metalliku na kytaru a trubku.

Trochu více ke konceptu, Melanchollica dnes vystupuje se dvěma možnými směry představení, ten první: hudební exkurz do celé historie Metalliky, včetně vypravění jejich samotného příběhu s klíčovými informace, materiály, ale referencemi na to, co by posluchači měli z Metalliky slyšet. Ten druhý, minimalistický, ale intenzivní kocert, reprezentuje v cca 60 minutách prvních pět alb slavné kapely. Kterou variantu byste si vybrali vy?

Sdílet:

Zanechte Odpověď

Melanchollica interprets the work of Metallica (Authors: James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett, Rob Trullijo, Cliff Burton, Jason Newsted, Dave Mustaine). Authors of the photos and videos used on this website: Kristina Černá (xcristine.com), Miloslav Reiterman (https://www.facebook.com/myjsmeonthespot/), Jiří Svačinka (www.lokalkahostivice.cz), Michal Karlesz a Martin Petřík (Melanchollica :-))